Vishay/Dale RNC50H1232DSB14
RNC50H1232DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1232DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1232DSB14.pdf
Availability of RNC50H1232DSB14
QUANTITY
RNC50H1232DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1232DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1232DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1232DSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1232DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1232DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1232DSB14
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf