Vishay/Dale RNC50H1233BSBSL
RNC50H1233BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1233BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 123K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1233BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1233BSBSL
QUANTITY
RNC50H1233BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1233BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1233BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)123k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1233BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1233BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1233BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1233BSBSL
DIODE ARRAY GP 80V 100MA EMD3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ MXI datasheet.pdf
RES SMD 5.83KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf