Vishay/Dale RNC50H1242DSRSL
RNC50H1242DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1242DSRSL
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1242DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1242DSRSL
QUANTITY
RNC50H1242DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1242DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1242DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1242DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1242DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1242DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1242DSRSL
JUMPER-H1501TR/A3048G/H1501TR 6" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 5POS 30AU datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
FILTER SAW 1575.420MHZ SMD datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 26POS R/A .100 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 11.12K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SIZE(2.8) FASTON RECPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf