Vishay/Dale RNC50H1270FSR36
RNC50H1270FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1270FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1270FSR36.pdf
Availability of RNC50H1270FSR36
QUANTITY
RNC50H1270FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1270FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1270FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1270FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1270FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1270FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1270FSR36
DISPLAY 7SEG 14.3MM 2DGT RED CA datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 20V MBS-1 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL9106 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
BLZP 5.00/06/270F SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 10A IN LINE datasheet.pdf