Vishay/Dale RNC50H1272BRRE6
RNC50H1272BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1272BRRE6
Brief Description
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1272BRRE6.pdf
Availability of RNC50H1272BRRE6
QUANTITY
RNC50H1272BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1272BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1272BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1272BRRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1272BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1272BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1272BRRE6
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
PERIPHERAL I/F UNIT 12-16POS I/O datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
13+13 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf