Vishay/Dale RNC50H1290DRB14
RNC50H1290DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1290DRB14
Brief Description
RES 129 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1290DRB14.pdf
Availability of RNC50H1290DRB14
QUANTITY
RNC50H1290DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1290DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1290DRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)129
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1290DRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1290DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1290DRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1290DRB14
CONN RING 14-16 AWG #1/2 BUDGET datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8132ARM datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-30 PSI datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V JB 0805 datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 190MA 200 MOHM SMD datasheet.pdf