Vishay/Dale RNC50H12R7FSRE6
RNC50H12R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H12R7FSRE6
Brief Description
RES 12.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H12R7FSRE6.pdf
Availability of RNC50H12R7FSRE6
QUANTITY
RNC50H12R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H12R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H12R7FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H12R7FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H12R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H12R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H12R7FSRE6
IC ADC LP DUAL 3.3V 10BIT 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 8SOIC datasheet.pdf
IC 20-BIT BUS SW 2-PORT 48-BQSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 6POS W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 35MA 36 OHM SMD datasheet.pdf