Vishay/Dale RNC50H1301FSRE6
RNC50H1301FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1301FSRE6
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1301FSRE6.pdf
Availability of RNC50H1301FSRE6
QUANTITY
RNC50H1301FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1301FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1301FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1301FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1301FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1301FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1301FSRE6
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf