Vishay/Dale RNC50H1301FSRSL
RNC50H1301FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1301FSRSL
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1301FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1301FSRSL
QUANTITY
RNC50H1301FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1301FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1301FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1301FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1301FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1301FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1301FSRSL
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2MM VERT T/H 10AU datasheet.pdf
IC PLC PSOC CMOS 28SSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 4KW 230V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 2200UF 6.3V 20% 5829 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A WHITE datasheet.pdf
RES 0.294 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf