Vishay/Dale RNC50H1302BSRSL
RNC50H1302BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1302BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1302BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1302BSRSL
QUANTITY
RNC50H1302BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1302BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1302BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1302BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1302BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1302BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1302BSRSL
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 48LCC datasheet.pdf
LED LENS 5MM SQUARE STD CLEAR datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 970MA 265 MOHM datasheet.pdf