Vishay/Dale RNC50H1331BSB14
RNC50H1331BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1331BSB14
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1331BSB14.pdf
Availability of RNC50H1331BSB14
QUANTITY
RNC50H1331BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1331BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1331BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1331BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1331BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1331BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1331BSB14
SSR IP00 280VAC/10A 10-14VDC datasheet.pdf
WELD CABLE 2/0 AWG 600V BLK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDTX4 5A datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/8-48" GREEN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1210S065F2 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf