Vishay/Dale RNC50H1372BSB14
RNC50H1372BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1372BSB14
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1372BSB14.pdf
Availability of RNC50H1372BSB14
QUANTITY
RNC50H1372BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1372BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1372BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1372BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1372BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1372BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1372BSB14
IC COMPARATOR DUAL VOLT 8-DIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SMINI5 datasheet.pdf
IC OTP 256KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
MCP2.8 GEH ASSY 15P datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 51POS SKT 10" WIRE datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
SWITCH 6POS DIP GULL SEALED SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf