Vishay/Dale RNC50H1373BSRE6
RNC50H1373BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1373BSRE6
Brief Description
RES 137K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1373BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1373BSRE6
QUANTITY
RNC50H1373BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1373BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1373BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1373BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1373BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1373BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1373BSRE6
CAP CER 10UF 10V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 18.3A 2 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FINGER, FEED datasheet.pdf
LED CHIP 605NM ORN 1206 TOP MNT datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf