Vishay/Dale RNC50H1380BSRE6
RNC50H1380BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1380BSRE6
Brief Description
RES 138 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1380BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1380BSRE6
QUANTITY
RNC50H1380BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1380BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1380BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)138
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1380BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1380BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1380BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1380BSRE6
IC SWITCH HI SIDE D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 12V RED datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LC2MOS Complete 12-Bit 100 kHz Sampling ADC with DSP Interface IC datasheet.pdf