Vishay/Dale RNC50H1381FSB14
RNC50H1381FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1381FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.38K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1381FSB14.pdf
Availability of RNC50H1381FSB14
QUANTITY
RNC50H1381FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1381FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1381FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.38k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1381FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1381FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1381FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1381FSB14
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN CAP 6POS UNIV-MATE-N-LOK datasheet.pdf
PIC IN-CIRCUIT DEBUGGER USB datasheet.pdf
CONN HEADER STR 52POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 720NH 15.5A 5.5 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf