Vishay/Dale RNC50H1382DSB14
RNC50H1382DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1382DSB14
Brief Description
RES 13.8K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1382DSB14.pdf
Availability of RNC50H1382DSB14
QUANTITY
RNC50H1382DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1382DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1382DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1382DSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1382DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1382DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1382DSB14
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 28POS SGL GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 RTNF RTNF datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
TEST SOCKET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf