Vishay/Dale RNC50H1400BSRE6
RNC50H1400BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1400BSRE6
Brief Description
RES 140 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1400BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1400BSRE6
QUANTITY
RNC50H1400BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1400BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1400BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1400BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1400BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1400BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1400BSRE6
SWITCH ROTARY MIL SP 12POS W/MNT datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NC 0.1A 12V datasheet.pdf
AM60026-37 WASHER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf