Vishay/Dale RNC50H1400FSBSL
RNC50H1400FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1400FSBSL
Brief Description
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1400FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1400FSBSL
QUANTITY
RNC50H1400FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1400FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1400FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1400FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1400FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1400FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1400FSBSL
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 21MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 700MA 140 MOHM datasheet.pdf