Vishay/Dale RNC50H1421BSB14
RNC50H1421BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1421BSB14
Brief Description
RES 1.42K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1421BSB14.pdf
Availability of RNC50H1421BSB14
QUANTITY
RNC50H1421BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1421BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1421BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1421BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1421BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1421BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1421BSB14
EVALUATION MODULE FOR UCC28521 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
PUNCH PIN TAPER 7MM X 150MM datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 26 CONTA datasheet.pdf
GREEN TIP JACK, .080 PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf