Vishay/Dale RNC50H1422DSRSL
RNC50H1422DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1422DSRSL
Brief Description
RES 14.2K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1422DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1422DSRSL
QUANTITY
RNC50H1422DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1422DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1422DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1422DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1422DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1422DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1422DSRSL
CONN HEADER 8POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 20BIT DIFFINPUT/REF16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
EVAL BOARD UPG2162T5N datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf