Vishay/Dale RNC50H1431BSRE6
RNC50H1431BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1431BSRE6
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1431BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1431BSRE6
QUANTITY
RNC50H1431BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1431BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1431BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1431BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1431BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1431BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1431BSRE6
IC RELAY PHOTOVO 20V 2.5A 6-SMD datasheet.pdf
CARD EJECTOR WHITE 3/32" datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.25A PWMOLD datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 6POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 43P-43P F-M PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO213AB datasheet.pdf