Vishay/Dale RNC50H1431DPBSL
RNC50H1431DPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1431DPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1431DPBSL.pdf
Availability of RNC50H1431DPBSL
QUANTITY
RNC50H1431DPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1431DPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1431DPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1431DPBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1431DPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1431DPBSL Details Description
Related parts for RNC50H1431DPBSL
KIT GPS FOR SIRF STAR III MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 860MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
TOP WIRE GROUND BLOCK 8MM WIDE datasheet.pdf
Rail-to-Rail, Very Fast, 2.5 V to 5.5 V, Single-Supply LVDS Comparators IC datasheet.pdf