Vishay/Dale RNC50H1500BSRSL
RNC50H1500BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1500BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1500BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1500BSRSL
QUANTITY
RNC50H1500BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1500BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1500BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1500BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1500BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1500BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1500BSRSL
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 422 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf