Vishay/Dale RNC50H1501BSBSL
RNC50H1501BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1501BSBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1501BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1501BSBSL
QUANTITY
RNC50H1501BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1501BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1501BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1501BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1501BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1501BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1501BSBSL
CABLE FLAT FLEX 20 COND .050" datasheet.pdf
IC MUX/SW DUAL ANLG CMOS 16-DIP datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 25P METAL 45DEG datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 OPEN SN/PB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf