Vishay/Dale RNC50H1502FSBSL
RNC50H1502FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1502FSBSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1502FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1502FSBSL
QUANTITY
RNC50H1502FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1502FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1502FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1502FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1502FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1502FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1502FSBSL
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-24V 58W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 6A 6TSOP datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
Q120M NAT 20.47" Q TIE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
.5 FPC VT ZIF TYPE-A 27 CONT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf