Vishay/Dale RNC50H1503FRB14
RNC50H1503FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1503FRB14
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1503FRB14.pdf
Availability of RNC50H1503FRB14
QUANTITY
RNC50H1503FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1503FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1503FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)