Vishay/Dale RNC50H1503FRRSL
RNC50H1503FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1503FRRSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1503FRRSL.pdf
Availability of RNC50H1503FRRSL
QUANTITY
RNC50H1503FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1503FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1503FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1503FRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1503FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1503FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1503FRRSL
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5MM datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK R87-46 12W BRIDGELUX RS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
PB FLUSH LENS RND RED datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO220FP-3 datasheet.pdf