Vishay/Dale RNC50H1503FSRE6
RNC50H1503FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1503FSRE6
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1503FSRE6.pdf
Availability of RNC50H1503FSRE6
QUANTITY
RNC50H1503FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1503FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1503FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1503FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1503FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1503FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1503FSRE6
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 68 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC 8051 MCU FLASH 128K 100TQFP datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PUNCH UNIT 1 1/4"COND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123H datasheet.pdf
470UF 35V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf