Vishay/Dale RNC50H1540FRB14
RNC50H1540FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1540FRB14
Brief Description
RES 154 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1540FRB14.pdf
Availability of RNC50H1540FRB14
QUANTITY
RNC50H1540FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1540FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1540FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1540FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1540FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1540FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1540FRB14
LED 4HI 3MM 5V GREEN PC MNT datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
CONN DSUB 26POS H.D F R/A M3 datasheet.pdf