Vishay/Dale RNC50H1541BSB14
RNC50H1541BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1541BSB14
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1541BSB14.pdf
Availability of RNC50H1541BSB14
QUANTITY
RNC50H1541BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1541BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1541BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1541BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1541BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1541BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1541BSB14
DECODER/DEMUX 3-TO-8 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU LPC 8K FLASH 20SOP datasheet.pdf
ADAPTER 30CC datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HDM/FA EAPR.094F.118F LM/G CUT datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.25W DO214AC datasheet.pdf