Vishay/Dale RNC50H1541BSBSL
RNC50H1541BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1541BSBSL
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1541BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1541BSBSL
QUANTITY
RNC50H1541BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1541BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1541BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1541BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1541BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1541BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1541BSBSL
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 1608 datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 7/64" datasheet.pdf
IC CLK BUFF SKEW 8OUT 24SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC PWR MGMT SINGLE CELL 8-SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 137-274V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf