Vishay/Dale RNC50H1542BSRSL
RNC50H1542BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1542BSRSL
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1542BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1542BSRSL
QUANTITY
RNC50H1542BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1542BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1542BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1542BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1542BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1542BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1542BSRSL
JUMPER-H1505TR/A2015L/X 3" datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 16POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
MAGNET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
STEEL HOLE PLUG,NICKEL PLTD 5/8" datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM QUAD SZ24B datasheet.pdf
CAP POLY 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf