Vishay/Dale RNC50H1543FMRE6
RNC50H1543FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1543FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 154K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1543FMRE6.pdf
Availability of RNC50H1543FMRE6
QUANTITY
RNC50H1543FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1543FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1543FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1543FMRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1543FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1543FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1543FMRE6
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 98A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 4POS 1.5MM datasheet.pdf
HD3000S 3GSDI ADAP SGLPORT 3GBPS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZA32 M40 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M32 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 14POS datasheet.pdf