Vishay/Dale RNC50H1562BSBSL
RNC50H1562BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1562BSBSL
Brief Description
RES 15.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1562BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1562BSBSL
QUANTITY
RNC50H1562BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1562BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1562BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1562BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1562BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1562BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1562BSBSL
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 8-BIT 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN JACK MODULE BLOCKOUT DEVICE datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 33 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf