Vishay/Dale RNC50H1581FRRSL
RNC50H1581FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1581FRRSL
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1581FRRSL.pdf
Availability of RNC50H1581FRRSL
QUANTITY
RNC50H1581FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1581FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1581FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1581FRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1581FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1581FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1581FRRSL
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
CONN SOCKET 68POS .050" GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 5.5A STRAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
SL 5.08HC/20/180LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
RES 27.8K OHM 1/5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 300MA 260 MOHM datasheet.pdf