Vishay/Dale RNC50H1581FRRSL
RNC50H1581FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1581FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1581FRRSL.pdf
Availability of RNC50H1581FRRSL
QUANTITY
RNC50H1581FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1581FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1581FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1581FRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1581FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1581FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1581FRRSL
TRK1,5GY datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 125VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.137 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULE BRIDGE DBLR 40A 600V D-19 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf