Vishay/Dale RNC50H1583BSR36
RNC50H1583BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1583BSR36
Brief Description
RES 158K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1583BSR36.pdf
Availability of RNC50H1583BSR36
QUANTITY
RNC50H1583BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1583BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1583BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1583BSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1583BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1583BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1583BSR36
IC DRIVER MOSFET 6A LO SIDE 8DIP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 250A DO-214AA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 2012 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf