Vishay/Dale RNC50H1583FRRE6
RNC50H1583FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1583FRRE6
Brief Description
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1583FRRE6.pdf
Availability of RNC50H1583FRRE6
QUANTITY
RNC50H1583FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1583FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1583FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1583FRRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1583FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1583FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1583FRRE6
IC DAC QUAD +5V 8BIT R/R 16-QSOP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 139.7X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf