Vishay/Dale RNC50H1583FSB14
RNC50H1583FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1583FSB14
Brief Description
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1583FSB14.pdf
Availability of RNC50H1583FSB14
QUANTITY
RNC50H1583FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1583FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1583FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1583FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1583FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1583FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1583FSB14
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 40POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf