Vishay/Dale RNC50H15R4FSR36
RNC50H15R4FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H15R4FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.4 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H15R4FSR36.pdf
Availability of RNC50H15R4FSR36
QUANTITY
RNC50H15R4FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H15R4FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H15R4FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H15R4FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H15R4FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H15R4FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H15R4FSR36
RES 9K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
IC SWITCH ETHER 5PORT 128-FQFP datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TV 8C 8#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
TV 4C 4#22D PIN PLUG datasheet.pdf
AB 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Multichannel Digital Upconverter with VersaCREST Crest Reduction Engine IC datasheet.pdf
DOSA-SIP, 30A POL DC/DC Converters datasheet.pdf