Vishay/Dale RNC50H1621BSRE6
RNC50H1621BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1621BSRE6
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1621BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1621BSRE6
QUANTITY
RNC50H1621BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1621BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1621BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1621BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1621BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1621BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1621BSRE6
FIXED IND 120UH 1.1A 210 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 417 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf