Vishay/Dale RNC50H1621BSRSL
RNC50H1621BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1621BSRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1621BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1621BSRSL
QUANTITY
RNC50H1621BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1621BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1621BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1621BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1621BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1621BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1621BSRSL
IDC CABLE - MPR36K/MC37G/MPR36K datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 25A 800V TO220AB datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 348 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M10 NYLON 20MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM FEDERL.144POL., 6 REI datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 12V LED RED datasheet.pdf