Vishay/Dale RNC50H1622FPRE6
RNC50H1622FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1622FPRE6
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1622FPRE6.pdf
Availability of RNC50H1622FPRE6
QUANTITY
RNC50H1622FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1622FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1622FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1622FPRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1622FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1622FPRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1622FPRE6
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 16POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B M25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
PES M18 200MM PNP datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf