Vishay/Dale RNC50H1622FSRE6
RNC50H1622FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1622FSRE6
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1622FSRE6.pdf
Availability of RNC50H1622FSRE6
QUANTITY
RNC50H1622FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1622FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1622FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1622FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1622FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1622FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1622FSRE6
RELAY SSR 90A 660VAC AC datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC ADC CMOS 8BIT W/MUX&REF 28DIP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP14S/AE14M/CDP14S datasheet.pdf
PLUG 6POS 80 DEG BLK/BLU 5.3-6.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf