Vishay/Dale RNC50H1653FSRSL
RNC50H1653FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1653FSRSL
Brief Description
RES 165K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1653FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1653FSRSL
QUANTITY
RNC50H1653FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1653FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1653FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1653FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1653FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1653FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1653FSRSL
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A TIN .156 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 5V datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 4.3UF 10V 20% 0402 datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 3 POSITIO datasheet.pdf
1000UF 25V 18X30MM 85C 15000H datasheet.pdf