Vishay/Dale RNC50H1670BSRSL
RNC50H1670BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1670BSRSL
Brief Description
RES 167 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1670BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1670BSRSL
QUANTITY
RNC50H1670BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1670BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1670BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)167
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1670BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1670BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1670BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1670BSRSL
CAP TANT 1UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 7POS PNL SLD TAIL datasheet.pdf
RES 240 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 37V 125W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 20SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W datasheet.pdf