Vishay/Dale RNC50H1672BSB14
RNC50H1672BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1672BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1672BSB14.pdf
Availability of RNC50H1672BSB14
QUANTITY
RNC50H1672BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1672BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1672BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1672BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1672BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1672BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1672BSB14
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
LABEL S LAM DM TED WHT .80X1.44" datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 600CT/3.2 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM SMT 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf