Vishay/Dale RNC50H1672BSB14
RNC50H1672BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1672BSB14
Brief Description
RES 16.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1672BSB14.pdf
Availability of RNC50H1672BSB14
QUANTITY
RNC50H1672BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1672BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1672BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1672BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1672BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1672BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1672BSB14
PCB COPPER CLAD POS 18X18"1 SIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 699K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf