Vishay/Dale RNC50H1672BSRSL
RNC50H1672BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1672BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1672BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1672BSRSL
QUANTITY
RNC50H1672BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1672BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1672BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1672BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1672BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1672BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1672BSRSL
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 312W SP4 datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 540MA 580 MOHM datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
6POS REVERSE PICOFLEX SMD HDR datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.1% 1/2W 1206 datasheet.pdf