Vishay/Dale RNC50H1721BSBSL
RNC50H1721BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1721BSBSL
Brief Description
RES 1.72K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1721BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1721BSBSL
QUANTITY
RNC50H1721BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1721BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1721BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.72k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1721BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1721BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1721BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1721BSBSL
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 120MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC MCU 2MB FLASH 120MHZ 176LQFP datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A .318 M3 datasheet.pdf